Перейти до основного контенту
European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations (DG NEAR)
  • Новинна стаття
  • 30 Жовтень 2024
  • Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations
  • 1 час читання

Комісія ухвалює пакет розширення 2024 року

Сьогодні Європейська комісія ухвалила щорічний пакет розширення, де наведено детальну оцінку стану справ та прогресу, якого досягли Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія, Грузія, Республіка Молдова, Туреччина та Україна на шляху до вступу в ЄС. Оцінки супроводжуються рекомендаціями та вказівками щодо пріоритетів реформ

Розширення є історичною можливістю як для країн, що приєднуються, так і для нинішніх держав-членів і для ЄС загалом. Більший і сильніший Союз має значні соціально-економічні, політичні та безпекові переваги.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила: «Напружений геополітичний контекст робить переконливою, як ніколи, необхідність завершити возз'єднання нашого континенту на основі єдиних цінностей демократії та верховенства права. За останні роки ми вже зробили великі кроки в напрямку інтеграції нових держав-членів. І розширення залишиться головним пріоритетом нової Комісії».

Процес розширення продовжує базуватися на заслугах і залежить від об'єктивного прогресу, досягнутого кожним із партнерів. Це вимагає рішучості у впровадженні незворотних реформ у всіх сферах права ЄС, з особливою увагою до основоположних засад процесу розширення. Демократія, верховенство права та основоположні цінності будуть і надалі наріжним каменем політики розширення ЄС. Членство в ЄС залишається стратегічним вибором.

Протягом 2023 і 2024 років процес розширення набрав нових обертів. 15 жовтня 2024 року був відкритий кластер «Основи процесу вступу до ЄС» з Албанією. У червні 2024 року на перших міжурядових конференціях були відкриті переговори про вступ з Україною та Молдовою. Виконавши проміжні критерії для розділів щодо верховенства права, Чорногорія стала на шлях до тимчасового закриття інших переговорних розділів. У березні 2024 року Європейська рада вирішила відкрити переговори про вступ з Боснією і Герцеговиною. Наприкінці 2023 року було завершене складання аналітичних звітів про узгодження з правом ЄС як щодо Албанії, так і Північної Македонії.

У червні 2024 року на міжурядовій конференції було підтверджено, що Чорногорія загалом виконала проміжні критерії для розділів 23 і 24 щодо верховенства права, і це надає можливість перейти до тимчасового закриття наступних розділів, якщо будуть виконані умови. У сфері верховенства права та судової влади потрібен подальший прогрес.

Комісія підтверджує свою оцінку, що Сербія виконала критерії для відкриття кластеру 3 («Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток»). Очікується, що наступного року Сербія прискорить роботу над впровадженням реформ, пов'язаних зі вступом до ЄС, приділяючи особливу увагу проміжним критеріям щодо верховенства права, а також забезпечить справді сприятливе середовище для громадянського суспільства та медіа, докладаючи переконливих зусиль для припинення дезінформації та іноземних маніпуляцій інформацією.

Що стосується Албанії, то Комісія вітає початок переговорів щодо кластеру «Основи процесу вступу до ЄС» під час другої міжурядової конференції, яка відбулася 15 жовтня 2024 року. Вкрай важливо, щоб державні органи і надалі прискорювали темпи орієнтованих на ЄС реформ, зокрема щодо верховенства права, з метою консолідації досягнень у правоохоронній сфері, щодо ефективної боротьби з корупцією та організованою злочинністю, а також сприяли забезпеченню основоположних прав, включно зі свободою медіа, правом власності та правами меншин.

У випадку Північної Македонії, ця країна має і надалі здійснювати втілення пов'язаних з ЄС реформ, зокрема в рамках кластеру «Основи процесу вступу до ЄС», а саме у сферах судової системи, боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Потрібно зміцнити довіру до системи правосуддя. В грудні 2023 року було завершено складання аналітичних звітів про узгодження з правом ЄС (acquis) для всіх шести кластерів.

Боснія і Герцеговина продемонструвала відчутні результати, зокрема в регулюванні міграції, повному узгодженні зі спільною та зовнішньою безпековою політикою ЄС, а також ухвалила законодавство щодо доброчесності судової системи, боротьби з відмиванням грошей та конфлікту інтересів. У березні 2024 року Європейська рада вирішила відкрити переговори про вступ з Боснією і Герцеговиною. Комісія готує переговорну рамку з метою її ухвалення Радою, як тільки будуть вжиті всі належні кроки, визначені в рекомендації Комісії від жовтня 2022 року.

У грудні 2022 року Косово подало заяву про членство в ЄС. Комісія готова скласти висновок щодо заяви про членство від Косова, як тільки Рада надішле такий запит. Було зафіксовано прогрес у боротьбі з організованою злочинністю, а бізнес-середовище покращилося. Візова лібералізація для Косова набула чинності 1 січня 2024 року. Косово має активізувати зусилля зі зміцнення верховенства права та державного управління, а також із захисту свободи вираження поглядів.

Відкриття переговорів про вступ з Україною стало важливим визнанням рішучості України у впровадженні реформ на шляху до вступу в ЄС. Після першої міжурядової конференції в червні 2024 року аналітичний розгляд acquis (аналіз узгодження з правом ЄС) просувається безперешкодно. Якщо Україна виконає всі умови, Комісія очікує на відкриття переговорів за кластерами, починаючи з «Основ процесу вступу до ЄС», якомога швидше у 2025 році.

Відкриття переговорів про вступ стало важливим визнанням рішучості Молдови у впровадженні реформ на шляху до вступу в ЄС, незважаючи на постійне втручання Росії та наслідки російської агресивної війни проти України.  Після першої міжурядової конференції в червні 2024 року аналітичний розгляд acquis (аналіз узгодження з правом ЄС) просувається безперешкодно. Якщо Молдова виконає всі умови, Комісія очікує на відкриття переговорів за кластерами, починаючи з «Основ процесу вступу до ЄС», якомога швидше у 2025 році.

Хоча в грудні 2023 року Європейська рада надала Грузії статус кандидата, процес її вступу до ЄС був тим часом де-факто зупинений через низку заходів, вжитих грузинським урядом починаючи з весни 2024 року. 26 жовтня 2024 року грузинські громадяни проголосували на парламентських виборах. Попередні висновки спільної міжнародної місії зі спостереження за виборами на чолі з Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (ОБСЄ/БДІПЛ) виявили кілька недоліків, які трапилися в напруженому і дуже поляризованому середовищі. До слабких сторін, про які повідомлялося, належать, зокрема, нещодавні законодавчі зміни до виборчого процесу, поширені порушення таємниці голосування, процедурні невідповідності, залякування виборців і тиск на них, що негативно вплинуло на довіру громадськості до виборчого процесу. Ці попередні висновки підтверджують необхідність комплексної виборчої реформи, що вже підкреслювалося в попередніх ключових рекомендаціях.

Туреччина є країною-кандидатом і ключовим партнером Європейського Союзу. Тим не менш, згідно з рішенням Ради, переговори про вступ з цією країною залишаються з 2018 року в глухому куті. Серйозне занепокоєння продовжують викликати сфери основоположних прав та верховенства права, зокрема незалежність судової влади. Діалог про верховенство права та основоположні права залишається невід'ємною частиною відносин між ЄС та Туреччиною. Після ухвалення Європейською радою у квітні 2024 року стратегічних вказівок, відносини з Туреччиною були позначені поступовим відновленням взаємодії, і були зроблені конкретні кроки до конструктивного обміну думками з питань, що становлять спільний інтерес.

Наступні кроки

Тепер Рада має розглянути сьогоднішні рекомендації Комісії і ухвалити рішення щодо подальших кроків у процесі розширення.

Для довідки

Розширення ЄС створить далекосяжні соціально-економічні переваги для його нинішніх і майбутніх членів. Збільшення кількості споживачів на єдиному ринку надасть бізнесу широкі можливості для розширення та вільнішої торгівлі. Для забезпечення сталого зростання в середньостроковій перспективі та просування до відповідності економічним критеріям членства в ЄС стає дедалі важливішим, щоб країни, охоплені процесом розширення, прискорили структурні реформи. Це передбачає забезпечення функціонування ринкової економіки та доведення здатності протистояти конкурентному тиску і ринковим силам у ЄС. Економічна політика також повинна підтримувати далекосяжні цілі в рамках зеленого та цифрового переходу.

Нові засоби та інструменти сприяють соціально-економічному зростанню в наших країнах-партнерах. З прискоренням процесу вступу, ЄС пропонує певні переваги доступу до єдиного ринку і надає збільшену фінансову допомогу, щоб дозволити нашим партнерам поступово інтегруватися і вкоренитися у ЄС. Крім успішних економічних та інвестиційних планів, план зростання для Західних Балкан, що має Механізм реформ і зростання в обсязі 6 млрд євро, та інструмент «Ukraine Facility» в обсязі 50 млрд євро стимулюють реформи, в основі яких — правосуддя і верховенство права. В тім самім дусі 10 жовтня 2024 року Комісія представила спеціальний план зростання для Молдови з Механізмом реформ і зростання в обсязі 1,8 млрд євро, щоб підтримати її соціально-економічні реформи та стимулювати інвестиції.

Для отримання додаткової інформації

Повідомлення про політику розширення ЄС — 2024 рік

Пресконференція Верховного представника/заступника Голови Борреля та Комісара Варгеї

Інформаційний бюлетень про процес вступу до ЄС

Детальні висновки та рекомендацій щодо кожної країни, див.:

Албанія: Звітінформаційний бюлетень

Боснія і Герцеговина: Звітінформаційний бюлетень

Косово: Звітінформаційний бюлетень

Чорногорія: Звітінформаційний бюлетень

Північна МакедоніяЗвітінформаційний бюлетень

СербіяЗвітінформаційний бюлетень

Туреччина: Звітінформаційний бюлетень

Україна: Звітінформаційний бюлетень

МолдоваЗвітінформаційний бюлетень

ГрузіяЗвітінформаційний бюлетень

Напружений геополітичний контекст робить переконливою, як ніколи, необхідність завершити возз'єднання нашого континенту на основі єдиних цінностей демократії та верховенства права. За останні роки ми вже зробили великі кроки в напрямку інтеграції нових держав-членів. І розширення залишиться головним пріоритетом нової Комісії».

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Останні п'ять років були відзначені безпрецедентними викликами, які демонструють важливість нового імпульсу для розширення ЄС. І наші партнери поставилися до цього серйозно. Зараз, як ніколи, членство в ЄС є стратегічним вибором. Узгодження з цінностями ЄС, починаючи з верховенства права, та зі спільною зовнішньою і безпековою політикою ЄС є найважливішим показником стратегічної орієнтації в новому геополітичному контексті. Завдяки нашому процесу, заснованому на заслугах, ми будуємо разом сильніший Союз.

High Representative/Vice-President Josep Borrell

Розширення є геостратегічною інвестицією в мир, стабільність, безпеку і соціально-економічне зростання нашого європейського континенту. Наш щорічний пакет розширення забезпечує фактичну та справедливу оцінку прогресу наших партнерів у поєднанні з чіткими вказівками, що дозволяє їм визначити, в яких галузях прискорення реформ може сприяти їхньому просуванню до членства в ЄС. Завдяки цільовим економічним та інвестиційним планам, інструменту «Ukraine Facility», а також планам зростання для Західних Балкан і Молдови, ми запровадили додаткові засоби та інструменти, які допоможуть країнам прискорити соціально-економічне зближення та реформи на шляху до ЄС.

Olivér Várhelyi, Commissioner for Neighbourhood and Enlargement

Докладна інформація

Дата публікації
30 Жовтень 2024
Автор
Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations